Jak wykonuje się fundamenty pod dom drewniany?
Domy drewniane stanowią coraz większy odsetek wszystkich nowo budowanych domów. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają pięknemu, estetycznemu wyglądowi, świetnej izolacji cieplnej i unikatowości tego rodzaju budowli. Decydując się na dom z drewna, budowę najlepiej zlecić firmie zajmującej się tego typu pracami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane przez osoby znające się na tym temacie.
Jak wyglądają fundamenty pod dom z drewna?
Jako że domy z drewna nie są tak ciężkie jak domy murowane, fundamenty też nie muszą być aż tak obszerne. Fundamenty pod domki letniskowe, jak i pod domy z bali można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej stosowanymi metodami są:
- Płyta fundamentowa,
- Fundamenty z bloczków,
- Fundamenty żelbetonowe,
- Fundamenty drewniane.
Płyta fundamentowa powstaje poprzez wykonanie wylewki betonowej na placu budowy. Tego rodzaju płyta powinna mieć od 25 do 40 centymetrów grubości. Dodatkowo zbroi się ją za pomocą metalowych prętów. W tego rodzaju fundamencie można od razu zamontować instalację wodną lub gazową.
Wykorzystanie tej metody wykonania fundamentów pozwala oszczędzić czas i siły, ponieważ nie ma konieczności tworzenia głębokich wykopów. Ściany fundamentów zazwyczaj wykonane są bez pełnego podpiwniczenia. Buduje się je z bloczków cementowych lub wylewa się na mokro z mieszanki betonowej.
Kolejną metodą są fundamenty bloczkowe, nazywane również fundamentem z ław fundamentowych. Tego rodzaju metoda charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością, jednak wymaga większej ilości czasu i wykopów. Ławy wykopuje się, następnie wmurowuje się bloczki betonowe. Kolejnym etapem jest zasypanie wewnętrznej części piaskiem i ubicie go. Na koniec wylewany jest beton będący podstawą przyszłej posadzki. Wykorzystywane zarówno do wykonywania fundamentów pod domy murowane, jak i drewniane. Ze względu na niższą masę domów drewnianych, ławy fundamentowe mogą być mniejszej wielkości.
Fundamenty żelbetonowe są jednym z rzadziej wybieranych rozwiązań. Ich wykonanie polega na całkowitym zalaniu zbrojenia za pomocą betonu o specyficznych parametrach. Koszt wykonania tego rodzaju fundamentów jest dosyć wysoki, przez co mało osób decyduje się na to rozwiązanie. Fundamenty drewniane są bardzo rzadko spotykane, ponieważ mają najniższą nośność i w naszym klimacie mogłyby ulec szybkiemu zniszczeniu. Jednak ze względu na niską masę domów z drewna, ich wykorzystanie jest możliwe.