Charakterystyka domów szkieletowych
Domy szkieletowe powstają z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, a materiałem użytym do ich wykonania jest drewno. I chociaż początkowo wzbudzały pewną nieufność, obecnie już chyba nikt nie ma wątpliwości, że złożona konstrukcja tych obiektów jest trwała, wytrzymała i ekonomiczna.
Dom szkieletowy — szybkość realizacji i oszczędność
Prefabrykowane budownictwo szkieletowe cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem głównie ze względu na szybkość budowy, stosunkowo niskie koszty realizacji oraz późniejszego utrzymania. Domy szkieletowe, zwłaszcza parterowe, można zbudować bardzo sprawnie. Dzięki zastosowaniu prefabrykatów bryła budynku wyłania się już po kilku dniach montażu, a w niektórych przypadkach już po 2-3 miesiącach jest całkowicie gotowa. To zdecydowanie krócej w porównaniu z murowanym budownictwem.
Najbardziej doceniane są jednak korzyści wynikające ze zdecydowanie niższych kosztów realizacji, zarówno na etapie projektowania domu, budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Taki budynek można małym nakładem energetycznym ogrzać zimą i schłodzić latem. Dość niskie są również koszty użytkowania. Łatwo i stosunkowo tanio można je również przebudować. W porównaniu z domami murowanymi prace modernizacyjne są znacznie mniej uciążliwe.
Domy szkieletowe dla pokoleń
Kolejną istotną cechą domów szkieletowych jest ich lekka konstrukcja. Wynika to przede wszystkim z faktu, że głównym budulcem jest drewno. Dzięki temu można znacznie ograniczyć wielkość fundamentu, zmniejszając jednocześnie koszty budowy. Mniejsza masa oznacza także niższy koszt transportu prefabrykatów.
Wiele osób zapewne będzie zaskoczonych faktem, że szkieletowe domy z drewna są ognioodporne. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą odpowiednich impregnatów i zastosowanym technologiom, które sprawiają, że klasa odporności na ogień tych budowli jest porównywalna z konstrukcjami murowanymi. Wbrew powszechnym opiniom są one również bardzo trwałe. Odpowiednia izolacja od środowiska zewnętrznego pozwala na wielopokoleniowe użytkowanie tych domów. Dodatkowo producenci stosują zaawansowane środki grzybo- i owadobójcze, dzięki którym szkielet budynku jest odporny na szkodliwe działanie insektów i mikroorganizmów.